Koła zębate

Koła zębate są integralnym elementem czynnym każdej przekładni zębatej, mogą także współpracować z innymi mechanizmami, takimi jak sprzęgło zębate, tarcza zębata, pompa zębata czy listwa zębata.

Skład koła zębatego stanowią: wieniec zębaty, piasta oraz łącznik między nimi. W niektórych kołach zębatych, głownie takich o niewielkiej średnicy i małej liczbie zębów łącznik nie występuje, wtedy wieniec zębaty pełni jednoczenie rolę piasty. Koło zębate tego typu nazywane jest zębnikiem.

Kształt linii koła zębatego może być prosty, śrubowy, daszkowy oraz krzywoliniowy, w zależności od przeznaczenia. Koła zębate (definicja z Wikipedia) znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, z powodzeniem wykorzystywane są w różnorodnych mechanizmach oraz urządzeniach – w różnego typu przekładniach oraz pojazdach i maszynach, w których wprowadzenie w ruch dużego, generującego ogromne obciążenia układu, jak również niewielkiego układu o małych obciążeniach wiąże się z przeniesieniem napędu. Przeniesienie napędu w przekładni zębatej możliwe jest w momencie zazębiania się kół zębatych. Mechanika zazębiania kół zębatych polega na współpracy dwóch zębów, które podczas obrotu kół otaczając się, jednoczenie ślizgają się po sobie. Mimo, że poślizg ten jest zjawiskiem niekorzystnym, jest on niemożliwy do uniknięcia. Punkty styku zębów podczas obrotu nazywane są odcinkami przyporu. Czyste toczenie się zębów bez poślizgu występuje w bardzo wąskim zakresie i sprowadza się do jednego punktu, nazywanego punktem toczonym. Na wytrzymałość kół zębatych składa się wiele czynników, są to między innymi prędkość kół, ich wielkość, liczba zębów, intensywność pracy, przenoszona moc, przełożenia, rodzaj smarowania oraz rodzaj chłodzenia.

Aby jednak koła zębate działać mogły skutecznie i nienagannie niezwykle ważne jest precyzyjne ich wykonanie z najwyższą starannością oraz użycie do tego najlepszej jakości materiałów, stanowiących gwarancję niezawodności. Firma Ergest Systems, specjalizująca się w seryjnej i jednostkowej produkcji najwyższej jakości kół zębatych, oferuje olbrzymi ich wybór w wielu dostępnych modułach – od modułu 0,2 do modułu 8 oraz różnych szerokościach i ilościach zębów. Wykonywane przez nas koła zębate skutecznie i bezproblemowo mogą ze sobą współpracować, jak również można je z powodzeniem wykorzystywać w rozmaitych przekładniach czy także jako podzespoły służące do pozycjonowania konkretnego mechanizmu. Nasza produkcja najwyższej jakości stalowych kół zębatych opiera się na odpowiedniej obróbce, także tej specyficznej na indywidualne życzenia Klientów. Występuje wiele metod obróbki i kształtowania uzębień kół zębatych, a do tych najpopularniejszych należą: frezowanie, dłutowanie, struganie, przeciąganie oraz wycinanie elektroerozyjne. Metodą wykonywania kół zębatych jest także wykonywanie ich za pomocą specjalistycznych dłutownic, te najpowszechniejsze to dłutownice Maga oraz Fellowsa. Koła zębate wytwarza się także za pomocą ciągadeł, na przeciągarkach, które pozwalają na wykonywanie długich zarysów zębów.

Wiemy jak ważne jest się dopasowanie koła zębatego pod względem kształtu jego powierzchni do rodzaju współpracującego pasa. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby tworzone przez nas koła były nienagannie dopasowanie oraz mogły sprawnie pracować w każdej możliwej kombinacji – zarówno jako zespół kół zębatych czy z listwami zębatymi o odpowiednim module, jak i zwyczajna przekładnia. Dzięki oferowanemu przez nas zróżnicowaniu kół zębatych pod względem parametrów technicznych oraz rozstawu zębów, w naszym asortymencie znajdują się koła zębate dostosowane do nienagannej pracy konkretnych urządzeń.

Mając na uwadze ogromne potrzeby rynku, jesteśmy w posiadaniu zaawansowanych możliwości technologicznych produkcji kół zębatych, co w połączeniu z naszym wieloletnim doświadczeniem oraz specjalistyczną wiedzą sprawia, że dostosowujemy naszą ofertą do indywidualnych oczekiwań Klientów, podejmując się także najbardziej skomplikowanych zleceń, spełniając przy tym najwyższe wymagania jakościowe.Kontakt

ERGEST SYSTEMS - producent
kół zębatych

Adres
ul. Lwowska 7, 05-400 Otwock
Email
E-mail: biuro@ergest.pl
Telefon
Tel:
501 570 050
501 035 750

O nas

Zajmujemy się produkcją seryjną oraz jednostkową najwyższej jakości kół zębatych prostych, śrubowych, frezowaniem ślimacznic, obróbką kół pasowych pod pasy zębate oraz kół łańcuchowych.

Więcej

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami

© 2020 ERGEST SYSTEMS - producent kół zębatych
Realizacja strony internetowej: Vertes Design