Koła pasowe zębate

Produkowane przez firmę Ergest Systems koła pasowe zębate dostępne są w wielu różnych wersjach wykonania oraz w szerokim zakresie wielkości. Jednak niezależnie od wymienionych wyżej parametrów wszystkie koła składają się z wieńca, piasty oraz tarczy lub ramion łączących wieniec z piastą. Wieniec jest cylindrycznym, zewnętrznym pierścieniem, na którym spoczywa pas zębaty przekładni. Koła pasowe zębate są elementem przekładni napędowych z pasem zębatym, służących do przeniesienia napędu oraz zmiany prędkości obrotowej w wielu maszynach i urządzeniach. Ponadto, przekładnie pasowe zębate można stosować również jako redukujące czy multiplikatory oraz przenoszące prędkość o przełożeniu 1:1. Przeniesienie momentu napędu w przekładni pasowej zębatej ma miejsce między stykającymi się zębami pasa, a zębami koła i odbywa się za pomocą sił docisku między nimi. Niezwykle istotnym jest, aby kształt powierzchni kół pasowych zębatych był odpowiednio dostosowany do rodzaju współpracującego pasa. Ponadto, szerokość koła pasowego zębatego, w celu niezawodnego działania powinna być z większa od szerokości pasa.

Koła pasowe zębate są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji zapotrzebowania dokładnego przekazywania momentu obrotowego, czyli bez poślizgów, co nazywane jest przekładniami synchronicznymi. Pracują one o wiele ciszej od klasycznych przekładni pasowych klinowych. Co więcej, charakteryzują się także dużą wydajnością i niezawodnością, a sprawność przekładni z wykorzystaniem kół pasowych zębatych jest bardzo wysoka i sięga nawet około 98%. Duża ilość możliwości zastosowania takiego rozwiązania w różnych sektorach przemysłu sprawia, że koła zębate pasowe są coraz częściej wybierane przez producentów maszyn i urządzeń z napędem silnikowym. Z roku na rok zauważyć można znaczący wzrost zainteresowania kołami pasowymi zębatymi oraz mechanizmami z możliwością ich wykorzystania.

Identyfikacja kół pasowych zębatych odbywa się na podstawie doboru profilu zęba, podziałki, ilości zębów oraz szerokości wieńca. Profil zębów na danym wieńcu odpowiada zarysom współpracujących z nimi pasów zębatych. W zależności od typu pasa koła pasowe zębate wykonywane są w podziałce: T5, T10, AT5, AT10, HTD3M, HTD5M, HTD8M – jest to zakres frezów metrycznych. Najpopularniejsze koła stosowane do przenoszenia napędu to te o podziałce T oraz AT. Z kolei zakres frezów calowych to: koła pasowe XL,  L,  H. Wykonywane są standardowo z aluminium, ale także ze stali oraz z żeliwa i mogą występować w postaci wałków lub gotowych kół w wersji surowej (do dalszej obróbki). Ponadto, dostępne są również w wykonaniu pod tuleje Taperlock, która służy do szybkiego montażu bez dodatkowej obróbki koła.

Wszystkie produkowane przez firmę Ergest Systems koła pasowe zębate są odpowiednio wyważone statycznie. Wyważenie statyczne ma za zadanie rozmieszczenie masy koła, tak, aby jego środek ciężkości znajdował się na osi obrotu. Istnieje możliwość zastosowania mniejszych średnic kół pasowych zębatych w przypadkach bardzo dużych prędkości obrotowych i prędkości liniowych. W sytuacji, gdy przekładnia nie może przekroczyć określonej ciężkości stosuje się najczęściej koła pasowe zębate wykonane z aluminium, które są dużo lżejsze od żeliwnych i stalowych.

Mając na uwadze, jak bardzo istotne jest odpowiednie dopasowanie koła pod względem kształtu jego powierzchni do rodzaju współpracującego pasa oraz skuteczności jego działania, dbamy nie tylko o staranną jego produkcję – najwyższej jakości materiały i precyzję wykonania, ale także pomagamy naszym Klientom w doborze tego odpowiedniego pod konkretny mechanizm. Oferujemy również możliwość wykonania kół pasowych zębatych według indywidualnych preferencji Klienta – koła pasowe zębate o niestandardowych, dużych średnicach oraz o mniejszych gabarytach czy różnych wymiarach otworów do mocowania. Gwarantujemy nieograniczone możliwości konfiguracyjne, jak i zróżnicowane parametry, w zależności od potrzeb naszych Klientów.Kontakt

ERGEST SYSTEMS - producent
kół zębatych

Adres
ul. Lwowska 7, 05-400 Otwock
Email
E-mail: biuro@ergest.pl
Telefon
Tel:
501 570 050
501 035 750

O nas

Zajmujemy się produkcją seryjną oraz jednostkową najwyższej jakości kół zębatych prostych, śrubowych, frezowaniem ślimacznic, obróbką kół pasowych pod pasy zębate oraz kół łańcuchowych.

Więcej

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami

© 2020 ERGEST SYSTEMS - producent kół zębatych
Realizacja strony internetowej: Vertes Design